Sprawdź co możesz zrobić, żeby zyskać lepszą konwersję!

Marketing afiliacyjny – 5 wskazówek, jak robić to lepiej

Jesteś wydawcą, promujesz kampanie afiliacyjne, ale nie jesteś zadowolony z efektów? Zajrzyj do naszego poradnika i sprawdź, jak lepiej wykorzystać możliwości performance marketingu! Mamy na to 5 sposobów.

1. Analizuj swoje wyniki

Dobra analityka to podstawa, naturalnie jeśli wyciągasz z niej odpowiednie wnioski. W panelu wydawcy znajdziesz trzy rodzaje raportów:

raport rentowności – czyli podsumowanie Twoich wyników w poszczególnych kampaniach w trzech formach: wykresu, tabeli kampanii oraz ogólnego zestawienia. W tym raporcie możesz sprawdzić, ile kliknięć, odsłon i konwersji miała dana kampania, a także ile na niej zarobiłeś i jakie było jej EPC. Liczba kliknięć wskaże „popularność” kampanii, czyli skalę ruchu. Liczba konwersji powie Ci, ile akcji (płatnych i niepłatnych) zostało wygenerowanych na danej kampanii. Mając te dwie dane, możesz łatwo obliczyć wskaźnik CR, czyli conversion rate. Liczbę konwersji dzielimy przez liczbę kliknięć, a wynik mnożymy przez 100%. Ten parametr określa skuteczność landing page, na który trafia użytkownik, który kliknął w Twój link.
Największe znaczenie dla wydawców ma jednak wskaźnik EPC, który wskazuje, ile średnio zarabiają na jednym kliknięciu. Dzięki temu mogą oszacować, czy promowanie danej kampanii jest opłacalne. Ma to znaczenie zwłaszcza dla wydawców używających do promocji Google Ads, gdzie płaci się za kliknięcie.

raport konwersji – to bardziej szczegółowy raport, w którym zobaczysz wszystkie wygenerowane przez siebie akcje. Znajdą się w nim wszystkie konwersje, które raportujemy w danej kampanii, zarówno płatne, jak i niepłatne. Za pomocą opcji „Tylko płatne” możesz wybrać, jak sama nazwa wskazuje, wyłącznie te konwersje, za które przysługuje wynagrodzenie.
Przy analizie działań afiliacyjnych warto korzystać z opcji dodawania aff_subów. Są to parametry, które możesz dodać do linku trackingowego konkretnej kampanii, żeby np. badać skuteczność różnych kanałów promocji. Załóżmy, że masz dwie porównywarki pożyczkowe i chcesz dowiedzieć się, która generuje więcej konwersji. Parametrami aff_sub lub source oznaczysz linki występujące w jednej i drugiej porównywarce.

raport aff_sub – w nim sprawdzisz ile kliknięć, konwersji i zysku przyniosły akcje oznaczone odpowiednimi parametrami aff_sub. Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat tego raportu.

Jeśli poza panelem aff44 korzystasz z jakiegoś panelu zewnętrznego, w którym zbierasz wyniki z kilku sieci afiliacyjnych, wówczas przyda Ci się opcja dodawania postbacków do kampanii. O co chodzi? To system, dzięki któremu jeden panel z drugim komunikują się ze sobą i zwracają sobie określone przez Ciebie wartości. Te wartości musisz zdefiniować najpierw w linku trackingowym – są to wspomniane wcześniej aff_suby. Następnie budujesz postback w postaci linku w swoim zewnętrznym panelu trackingowym, uwzględniając parametry aff_sub w sposób analogiczny, jak zrobiłeś to w linku trackingowym. W ten sposób informacje, które przekazujesz w parametrach aff_sub, są zwracane w dwóch miejscach. Aff_subami w postbacku możesz oznaczyć np. konkretną sieć afiliacyjną, rodzaj kanału promocji, rodzaj bazy czy konkretną stronę, na której promujesz kampanię.

2. Testuj nowe kampanie i modele rozliczeń

Przywiązałeś się do kilku kampanii i liczysz na to, że cały czas będą przynosić podobne wyniki? Promujesz tylko w modelu CPL albo hybrydach? To błąd. Kluczem do osiągania coraz lepszych wyników jest testowanie nie tylko nowości, ale też kampanii i modeli, których dotychczas nie promowałeś.

Informację o uruchomieniu nowej kampanii wysyłamy do każdego wydawcy newsletterem, a ci, którzy korzystają z naszej aplikacji mobilnej, otrzymują również wiadomość push na telefon.

Co tydzień na naszym Facebooku i LinkedIn publikujemy ranking najlepszych kampanii z ostatnich 7 dni pod względem wskaźnika EPC. Ten parametr jest jednym z ważniejszych dla wydawców, ponieważ wskazuje, jaki był średni zarobek za kliknięcie w danej kampanii. Oczywiście w zestawieniu wartości są uśrednione, a statystyka dotyczy wszystkich wydawców sieci. Wyniki globalne niekoniecznie muszą zgadzać się z tym, co konwertuje najlepiej akurat u Ciebie, jednak warto wziąć pod uwagę te dane, zwłaszcza jeśli nie działałeś w żadnej z wymienionych w zestawieniu kampanii.

Chciałbyś bardziej szczegółowych statystyk? Zapytaj o nie swojego Account Managera, który doradzi Ci dokładnie, jakie kampanie są warte Twojej uwagi ze względu np. na kanał promocji, którego używasz.

3. Działaj różnymi kanałami promocji

Masz porównywarkę pożyczek? Świetnie, ale po co się ograniczać? Porównywarka to dobry punkt wyjścia do przetestowania innych kanałów promocji. Wykorzystaj potencjał swojej strony i za jej pośrednictwem zbieraj adresy email od swoich odbiorców, którzy chcieliby otrzymywać np. codzienną aktualizację rankingu pożyczek. Oczywiście to od Ciebie zależy, co i jak często będziesz wysyłać. Mogą być to wspomniane aktualizacje najlepszych ofert, porady finansowe lub specjalne oferty od pożyczkodawców. A zanim zaczniesz wysyłać mailingi, polecamy przeczytać nasz poradnik skutecznego email marketingu.

Posiadając stronę, możesz też promować ją w social mediach, zyskując dodatkowy kanał promocji. Nie wszyscy reklamodawcy zezwalają na kierowanie ruchu na swój landing page np. bezpośrednio z reklamy na Facebooku. Promowanie swojego rankingu pożyczek to jeden ze sposobów na to, żeby użytkownik trafił na konkretną ofertę pomimo tego ograniczenia.

4. Szukaj odbiorców realnie zainteresowanych Twoją ofertą

Oczywiście podstawą do osiągania zadowalających wyników konwersji są Twoi odbiorcy, czy są to osoby, które trafiły na Twoją stronę internetową, czy użytkownicy portali społecznościowych, którzy widzą Twoją reklamę, czy adresaci Twojego newslettera. Kluczem nie jest tu dotarcie do jak największej liczby odbiorców, ale dotarcie do osób jak najbardziej zainteresowanych Twoją ofertą.

Jeśli zauważasz dużą liczbę kliknięć przy minimalnej konwersji, może to być znak, że w niewłaściwy sposób komunikujesz ofertę lub np. źle targetujesz swoje reklamy. Użytkownicy mogą trafiać na Twój landing page zmyleni nieaktualnymi lub wprowadzającymi w błąd danymi w reklamie.

Pamiętaj, że oferty reklamodawców ulegają zmianie, o czym jako sieć informujemy wydawców, którzy powinni aktualizować informacje na swoich stronach i w innych kanałach promocji. Przykład: w kampanii XYZ pożyczkodawca oferował pierwszą darmową pożyczkę nowym klientom, ale tylko do końca lutego. Wydawca, który przeoczył tę zmianę, w marcu wciąż komunikuje pierwszą darmową pożyczkę i taką informację dostają wciąż odbiorcy jego reklamy. Jeśli taki potencjalny klient będzie zainteresowany wyłącznie darmową ofertą tego pożyczkodawcy, to zostanie wprowadzony w błąd. Po kliknięciu w link trackingowy zobaczy zaktualizowany landing page pożyczkodawcy i brak oferty, która go interesuje. To z kolei może go zniechęcić w ogóle do odwiedzania Twojej strony. Zatem zdecydowanie warto czytać komunikaty sieci afiliacyjnej i aktualizować oferty reklamodawców ?

Podobnie rzecz się ma z targetowaniem ruchu. Jeśli promujesz kampanię, w której jednym z kryterium pożyczkodawcy jest ukończenie 20 lat i nie przekroczenie 70, nie wysyłaj jej do osób spoza tego przedziału wiekowego, ponieważ ci odbiorcy i tak zostaną zdyskwalifikowani.

5. Korzystaj z narzędzi, które udostępnia Twoja sieć afiliacyjna

Jako sieci afiliacyjnej nam także zależy na tym, żeby Twoje działania przynosiły odpowiednie rezultaty. W tym celu udostępniamy Ci szereg narzędzi – m.in. wspomniane wcześniej szczegółowe raporty do analizy danych, ale nie tylko. W naszym panelu wydawcy w zakładce Narzędzia znajdziesz:

widgety – czyli gotowy ranking kampanii, który możesz umieścić na swojej stronie i dowolnie go modyfikować;

moje strony – prosty kreator stron internetowych, szczególnie użyteczny dla wydawców, którzy stawiają pierwsze kroki w działaniach afiliacyjnych;

piksele/postbacki – do każdej z kampanii możesz dodać swój wcześniej wspomniany postback lub piksel, który będzie zwracał określone wartości – parametry dodajesz na poziomie widoku konkretnej kampanii, natomiast w Narzędziach zobaczysz listę wszystkich wpiętych postbacków i pikseli;

rotator – narzędzie do umieszczania na stronie kreacji reklamowych jednego formatu na zasadzie rotacji bannerów różnych kampanii.

Specjalnie dla naszych wydawców stworzyliśmy także aplikację mobilną aff44, umożliwiającą kontrolę nad wynikami swoich działań. Sprawdzisz tu także estymację swoich zarobków w bieżącym miesiącu oraz porównanie ich do poprzedniego. Zobaczysz zarówno wszystkie wygenerowane przez siebie konwersje (płatne i niepłatne), jak i statystyki dotyczące ilości kliknięć i konwersji.

Aplikacja aff44 to także najszybsze źródło informacji o tym, co się dzieje w naszej sieci afiliacyjnej. Informacje o nowych kampaniach, zmianach stawek, konkursach i akcjach specjalnych wysyłamy zarówno tradycyjnym newsletterem, jak i komunikatami push, które otrzymasz bezpośrednio na swój smartfon. Wszystkie notyfikacje są dostępne w zakładce Wiadomości. Codziennie też pushem wysyłamy powiadomienie o Twoich zarobkach danego dnia – w ustawieniach możesz wybrać godzinę, o której będziesz dostawać taką informację.

Z poziomu aplikacji możesz szybko skontaktować się z Twoim Account Managerem w wybrany przez Ciebie sposób – przez telefon, maila czy chat na Messengerze.

Aplikację mobilną aff44 możesz zainstalować na IOS lub Android.