Poznaj najpopularniejsze kanały promocji kampanii afiliacyjnych

6 sposobów na promowanie kampanii afiliacyjnych

Wydawca ma do dyspozycji wiele sposobów na promowanie kampanii afiliacyjnych. Można skupić się na jednym, ale warto też je łączyć i testować różne opcje. Poniżej przedstawiamy sześć najpopularniejszych kanałów promocji.

Porównywarka

Strona internetowa to w większości przypadków podstawa działań wydawców. W branży finansowej najlepiej sprawdzają się tzw. porównywarki, czyli strony internetowe zawierające różnego rodzaju rankingi produktów finansowych. Przykładem może być porównywarka pożyczek na stronie loando.pl:

Przy tworzeniu porównywarki warto pamiętać, że umieszczenie produktów w określonej kolejności nie wystarczy. Nasz ranking powinien umożliwiać użytkownikowi wybór konkretnych filtrów, np. w postaci suwaków określających kwotę i czas spłaty pożyczki czy kredytu. Wówczas nasza strona będzie zdecydowanie bardziej pomocna potencjalnemu klientowi, który szuka konkretnej oferty. Im bardziej nasza porównywarka będzie przyjazna użytkownikowi, tym większa szansa na to, że znajdzie on to, czego szuka i wygeneruje sprzedaż, za którą wydawca otrzyma prowizję.

W stworzeniu porównywarki odpowiadającej oczekiwaniom użytkowników z pewnością pomoże narzędzie do tworzenia widgetów, które znajdziesz w naszym panelu wydawcy. Widgety możesz stworzyć dla każdej kategorii produktów występujących w naszej ofercie. Sam decydujesz, które kampanie chcesz tam promować, możesz także wyróżnić wybrane oferty. Możesz też wybrać styl wyglądu widgetu i dodać parametry aff_sub do linków trackingowych kampanii występujących w zestawieniu. Na koniec wystarczy osadzić kod w odpowiednim miejscu na stronie i porównywarka gotowa!

Blog

Blogować każdy może – to bez wątpienia prawda. Blog wydaje się wielu jednym z prostszych sposobów zarabiania przez internet. Jednak aby ten rodzaj działalności internetowej przynosił korzyści, warto znać przynajmniej podstawowe zasady prowadzenia skutecznego marketingowo bloga.

Przede wszystkim trzeba sprecyzować niszę tematyczną i wokół niej budować treści. Jeśli Twoją niszą będą np. finanse, staraj się zawsze być na bieżąco z nowościami z branży, szukać aktualnych trendów i ciekawostek, odpowiadać na potrzeby odbiorców. Śledź najczęściej pojawiające się frazy i pytania. Niech to będzie Twoja podstawa do kreowania tematów.

Aby Twój blog zarabiał, potrzebni są odbiorcy. A żeby odbiorcy trafili na Twoją stronę, musisz ją odpowiednio wypozycjonować. Wymaga to dużego nakładu pracy – możesz zrobić to sam lub zlecić pozycjonowanie zewnętrznej firmie. Odpowiednie określenie słów kluczowych i używanie ich w tekstach, reklamy w Google Ads, promocja bloga w social mediach – to tylko niektóre z działań, jakie warto podjąć w celu wzmocnienia pozycji i widoczności Twojej strony.

Pozyskanie odbiorców to jednak tylko połowa sukcesu. Nie wystarczy, że dana osoba trafi na Twoją stronę. Ma jeszcze chętnie i regularnie do niej wracać. Stanie się tak, jeśli postawisz na dostarczanie wartościowych, unikalnych treści, których odbiorca nie znajdzie nigdzie indziej. W przypadku posiadania takiego „wiernego użytkownika” są większe szanse na to, że skorzysta on także z Twojego polecenia konkretnego produktu. A o to przecież chodzi.

Afiliacja w prowadzeniu bloga polega dokładnie na tym samym, co w przypadku innych kanałów promocji. Chodzi o umieszczenie linku trackingowego w treści artykułu – np. w postaci podlinkowania konkretnej frazy. Możesz też wstawić na stronę banner z zaszytym linkiem afiliacyjnym. Wówczas każde kliknięcie i akcja po nim wykonana zapisze Ci się jako określona konwersja w panelu wydawcy. Prowadząc blog, warto pomyśleć także o wysyłce newslettera do użytkowników, którzy wyrażą na to odpowiednią zgodę. Poniżej znajdziesz parę słów na temat tego sposobu promocji.

Email marketing

Wysyłka maili to kolejny bardzo popularny wśród wydawców i zarazem efektywny kanał promocji kampanii afiliacyjnych. Jest to rodzaj marketingu personalnego, czyli skierowanego bezpośrednio do konkretnego odbiorcy. Z tego powodu bywa zdecydowanie skuteczniejszy niż reklamy w Google czy social media, bo trafia dokładnie tam, gdzie powinien – oczywiście jeśli jest w odpowiedni sposób prowadzony.

Na początek potrzebna jest baza adresów email. Jak ją pozyskać? Jest na to kilka sposobów, ale najprostszym jest zbieranie ich na swojej stronie internetowej. Niezależnie od tego, czy jesteś posiadaczem wcześniej opisanej porównywarki, bloga, czy np. strony poradnikowej, warto połączyć to działanie z email marketingiem. Zrobisz to, umożliwiając swoim użytkownikom zapisanie się do newslettera. Wówczas uzyskasz adresy osób realnie zainteresowanych tematyką Twojej strony. Pamiętaj, żeby newsletter również się z nią ściśle wiązał, bo tego właśnie będą oczekiwać odbiorcy.

To, o czym musisz koniecznie pamiętać, to pozyskanie zgody użytkownika na wysyłkę Twojego newslettera. Musisz też w widocznym miejscu w mailu umieścić możliwość wypisania się z listy wysyłkowej. Zgodnie z RODO ta opcja musi być równie prosta jak zapisanie się na newsletter. Obowiązuje tu zasada dwóch kliknięć, co oznacza, że odbiorca maila powinien mieć możliwość wypisania się z listy mailingowej, klikając w link w mailu, a następnie potwierdzając swoją decyzję na landing page.

Jeśli posiadasz już bazę adresów email, dobrym pomysłem będzie jej segmentacja. Polega ona na podzieleniu odbiorców na grupy według np. wieku czy zainteresowań i personalizowanie treści. Wówczas Twoje działania będą skuteczniejsze, bo użytkownicy będą otrzymywać informacje, których faktycznie oczekują.

Dowiedz się więcej o zasadach skutecznego email marketingu.

Przy wysyłce email należy pamiętać m.in. o pozyskaniu zgody użytkownika na otrzymywanie wiadomości email.

SMS marketing

Kampanie afiliacyjne można promować też przez wysyłkę sms. To działanie w pewnym sensie nieco podobne do email marketingu. Również polega na bezpośrednim dotarciu do konkretnego odbiorcy, dzięki czemu skuteczność tego kanału promocji może być naprawdę wysoka. Podobnie jak w przypadku wysyłki maili, jest to jednak uzależnione od odpowiedniego prowadzenia kampanii.

Ponownie pojawia się tu temat pozyskania odpowiedniej bazy numerów, pod które będziemy wysyłać sms-y. Jak ją zdobyć? Tak jak w przypadku email marketingu, najprościej zrobić to poprzez swoją stronę internetową. Pamiętaj, że użytkownicy o wiele chętniej dzielą się swoim adresem email niż numerem telefonu. Dlatego musisz zaoferować coś w zamian – kody promocyjne, specjalne oferty tylko dla odbiorców sms. Bardzo ważne jest pozyskanie odpowiedniej zgody na ten kanał promocji. W świetle przepisów RODO musisz oddzielnie uzyskać od użytkownika pozwolenie na wysyłkę wiadomości email i na wysyłkę sms.

Treść sms-a skłaniającego do kliknięcia w zawarty w nim link trackingowy musi być prosta, konkretna i atrakcyjna dla odbiorcy. Np. „Zawnioskuj o pożyczkę w Kampanii XYZ i weź udział w konkursie dla pożyczkobiorców!”. Sms to krótka forma przekazywania wiadomości, dlatego w tym przypadku pamiętaj też o skróceniu linku afiliacyjnego.

Google Ads

Z Google Ads (wcześniej Google Adwords), czyli reklamami w przeglądarce Google, spotykamy się na co dzień, surfując po sieci. Po wpisaniu hasła w wyszukiwarkę, wśród wyników na początku wyświetlają nam się witryny oznaczone na zielono jako „Reklama”. To nic innego, jak linki sponsorowane. Właściciel strony zapłacił, żeby się tam wyświetlały, wywołane odpowiednią frazą.

Za reklamę w Google płacisz wtedy, kiedy ktoś w nią kliknie. Pamiętaj jednak, że stawka zależy od popularności frazy. Im więcej osób będzie chciało wyświetlać swoją reklamę na daną frazę, tym więcej zapłacisz za kliknięcie. Zatem żeby zainwestowany w kampanię budżet zwrócił Ci się z nawiązką, musisz precyzyjnie określić, jakie frazy będą najbardziej efektywne.

Musisz dokładnie przeanalizować zachowania użytkowników, którzy trafiają na Twoją stronę. Oznacza to m.in. sprawdzenie ich właściwości – płeć, lokalizacja, w której znajduje się użytkownik, a także np. pory dnia, w jakich najczęściej wyszukują Twoją stronę. Trzeba też wziąć pod uwagę jakie słowa kluczowe użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę. Wszystkie te informacje pomogą Ci odpowiednio zoptymalizować kampanię.

Pamiętaj, że pozycja Twojej reklamy zależy od wielu czynników, dlatego zmienia się dynamicznie. Ma na to wpływ stawka za słowo kluczowe, jakość reklamy i strona docelowa. Dlatego w przypadku promowania kampanii w Google Ads, niezwykle istotna jest ciągła analiza i optymalizacja działań.

Kampanie Google Ads wymagają analizy wielu danych.

Social Media

Nikogo już chyba nie trzeba przekonywać, że social media mają w sobie ogromny potencjał marketingowy. Wykorzystują go z powodzeniem także wydawcy afiliacyjni. Facebook, Twitter, Instagram, Tik Tok, Snapchat, Pinterest czy YouTube są pełne reklam, a linki prowadzące do konkretnych stron, to w wielu przypadkach właśnie linki afiliacyjne.

Social media są świetnym kanałem promocji kampanii zwłaszcza dla początkujących wydawców. Dlaczego? Żeby promować kampanię afiliacyjną w ten sposób, nie musisz mieć porównywarki ani bloga. Ruch możesz kierować prosto z posta na landing page reklamodawcy, oczywiście o ile ten nie zabrania generowania ruchu w taki sposób. Wystarczy wkleić link w odpowiednie miejsce – w treść wiadomości, którą publikujesz. Możesz też podlinkować zdjęcie, które umieszczasz w poście.

Przy wstawianiu linku na social media w sposób tekstowy, czyli wyraźnie i od razu widoczny dla odbiorcy, warto pamiętać o jego skróceniu. Linki trackingowe są przeważnie dość długie, a jeśli dodajesz do nich dodatkowo swoje parametry, wydłużają się jeszcze bardziej. Przez to wyglądają nieatrakcyjnie i nie zachęcają do kliknięcia. Możesz skrócić taki link np. za pomocą narzędzia bitly.com.

Żeby jednak zarabiać na social mediach, nie wystarczy wrzucać postów z linkami trackingowymi. To także kwestia zbudowania odpowiedniej bazy odbiorców poprzez dostarczanie im wartościowych treści, których oczekują. Możesz też umieszczać linki afiliacyjne w określonych grupach tematycznych na Facebooku. Pamiętaj, żeby treść Twoich postów była zgodna z tematyką danej grupy i niosła wartość merytoryczną.

Pamiętaj też, że Facebook może odrzucić Twoją reklamę, jeśli nie będzie ona spełniać określonych wymagań. Sprawdź, co zrobić, żeby Twoja reklama nie została zablokowana.

 

Porównywarka, blog, wysyłka email czy sms, Google Ads czy posty i reklamy w social media to tylko niektóre ze sposobów promowania kampanii afiliacyjnych. Niezależnie od tego, na jaki kanał promocji postawisz, pamiętaj, że możesz je łączyć i testować ich efektywność w różnych kampaniach.

Zaloguj się do panelu wydawcy i zacznij działać!

Nie masz jeszcze konta wydawcy w sieci aff44? Zarejestruj się!