Tłumaczymy, czym jest link trackingowy i dlaczego jest niezbędny w procesie afiliacyjnym

Link trackingowy – jak to działa?

Wśród pojęć dotyczących afiliacji link trackingowy jest jednym z tych najważniejszych, bo też na nim opiera się cały proces afiliacyjny. Ale czym dokładnie jest i jak działa? Wyjaśniamy!

Z tego tekstu dowiesz się:

Afiliacja polega na generowaniu pożądanych przez reklamodawcę akcji poprzez działania wydawców. Czyli, mówiąc bardziej opisowo, reklamodawca udostępnia produkt, który chce sprzedać, a wydawca dociera do klienta końcowego i tę sprzedaż realizuje. A pośrodku jest sieć afiliacyjna, która dostarcza technologii zliczającej i raportującej wszystkie akcje. Ta technologia to system trackingowy, który opiera się właśnie na linkach trackingowych, które są niezbędne do tego, by promować kampanię.

Nie można zatem mówić o afiliacji, nie wspominając o linku trackingowym. Jest on niezbędnym elementem w działaniach każdego wydawcy, bez którego proces afiliacyjny po prostu nie ma miejsca. To unikalny link, zawierający w sobie parametry zarówno wydawcy, jak i kampanii, który pozwala na śledzenie zachowania użytkownika. Dlatego też jest nazywany także linkiem śledzącym (z ang. track – śledzić).

Link trackingowy jest skonfigurowany w taki sposób, żeby przekazać systemowi kiedy nastąpiło kliknięcie, kiedy i czy został wygenerowany wniosek (lead) i czy na koniec nastąpiła sprzedaż lub inna akcja płatna. Każdej z akcji jest nadawany unikalny parametr: transaction id, który służy do odnajdowania konkretnych konwersji w raportach. Jeśli w danej sesji użytkownik kilknął w link trackingowy, następnie złożył wniosek o pożyczkę, a na koniec tę pożyczkę uzyskał, wówczas każda z tych akcji będzie miała ten sam parametr transaction id, ponieważ wszystkie trzy są częściami jednego procesu.

Każdy wydawca ma swoje unikalne ID w sieci afiliacyjnej, tak samo każda kampania ma nadany konkretny numer. Te dwie wartości są zawarte w linku trackingowym, zatem dla każdego wydawcy i dla każdej kampanii będzie wyglądał on inaczej. Jak go wygenerować?

To bardzo proste. Link wyświetla się w widocznym miejscu w panelu wydawcy – zobaczysz go od razu po kliknięciu w szczegóły danej kampanii, tuż pod jej nazwą. Czyli, dokładniej mówiąc: w zakładce „Przegląd ofert” wybierasz kampanię, która Cię interesuje, klikasz w jej szczegóły i od razu widzisz swój link trackingowy, którego użyjesz do promowania tej właśnie kampanii.

Link trackingowy przekazuje systemowi podstawowe informacje, czyli jaka akcja, w jakiej kampanii i przez którego wydawcę została wygenerowana. Jeśli chcesz, żeby tych informacji było więcej, możesz go w odpowiedni sposób skonfigurować. Posłużą Ci do tego parametry takie jak source oraz aff_sub. Możesz je dodać w tym samym miejscu, w którym znajduje się link trackingowy danej kampanii – opcja dostosowania linku znajduje się tuż pod nim.

Jak działają wyżej wymienione parametry? Tłumaczymy na przykładzie: jesteś wydawcą i masz trzy strony internetowe (oznaczmy je jako A, B i C). Na wszystkich trzech chcesz promować tę samą kampanię, jednak chcesz wiedzieć, ile konwersji przyniosła każda z nich, żeby optymalizować ruch. W tym celu dodajesz parametry source lub aff_sub. Oba działają na podobnej zasadzie. Do linku trackingowego dla strony A w polu „aff_sub” wpisujesz np. „strona_A”. Wówczas Twój link trackingowy dla tej strony będzie wyglądał tak:

https://tracking.aff44.com/aff_c?offer_id=XX&aff_id=YY&aff_sub=strona_A

Możemy jeszcze dokładniej oznaczyć źródło konwersji. Załóżmy, że jesteś wydawcą, który działa na różnych kanałach: ma trzy wspomniane strony, ale dodatkowo promuje kampanie na Facebooku. Wówczas możesz użyć parametru source do oznaczenia kanału, czyli np. „strona”, a parametru aff_sub do oznaczenia konkretnej strony, czyli np. A, B lub C. Wtedy link trackingowy dla strony A będzie wyglądał następująco:

https://tracking.aff44.com/aff_c?offer_id=XX&aff_id=YY&source=strona&aff_sub=A

Analogicznie sprawa będzie wyglądać dla strony B i strony C. Co zyskamy dzięki tej dodatkowej konfiguracji? Informację, z której dokładnie strony pochodzi dana konwersja. Wartości aff_sub i source zobaczysz w raporcie konwersji. Możesz zatem odszukać akcje, które pochodzą wyłącznie ze strony A, B lub C, następnie porównać te dane i sprawdzić, która strona ma największy potencjał sprzedażowy.

W jaki sposób używać linku trackingowego?

Masz już link trackingowy do konkretnej kampanii, wzbogaciłeś go o dodatkowe parametry, żeby rozróżniać źródło konwersji. Co dalej? Trzeba go gdzieś umieścić. Najprostszym sposobem jest osadzenie linku w treści, czyli podlinkowanie danej frazy w tekście na stronie internetowej. Ale to oczywiście nie wszystko. Możesz umieścić link na konkretnym przycisku typu „call to action” (np. „Weź pożyczkę”) w widgecie w swojej porównywarce produktów lub odpowiednio skrócić link i wkleić go w poście na Facebooku. W tym drugim przypadku użyj programu do skracania linków, np. tiny.pl. Link trackingowy możesz osadzić także np. w newsletterze, który wysyłasz swoim subskrybentom.

Jeśli skorzystasz z widgetów dostępnych w panelu wydawcy, wówczas Twoje linki trackingowe będą automatycznie zaszyte w każdej prezentowanej ofercie. Możesz do nich dodać parametry aff_sub, wówczas będą one dołączone do każdej z ofert w danym widgecie.

Linki trackingowe są umieszczone automatycznie również w bannerach i kreacjach mailingowych dostępnych w panelu. Oznacza to, że nie musisz już dodatkowo podlinkowywać tych materiałów. Jednak w tym przypadku, jeśli chcesz dodać swój parametr aff_sub do danej kreacji, musisz to zrobić już na poziomie kodu html, dodając do linku trackingowego odpowiednią wartość aff_sub, np. „&aff_sub=strona_A”.

Chcesz dowiedzieć więcej o możliwościach panelu wydawcy? Zajrzyj do naszego przewodnika!

Nie masz jeszcze konta wydawcy w sieci aff44? Zarejestruj się i zarabiaj na promowaniu kampanii finansowych!